Храм Святих Володимира і Ольги

Про храм

Храм святих Володимира і Ольги розташований на південній околиці Львова. Він постав на місці зруйнованої у 1973 році церкви Введення в храм Пресвятої Богородиці.
Перший камінь під будівництво храму було закладено та освячено під час багатотисячного мітингу 12 серпня 1990 р. Біля цього каменя відбувалися Богослужіння, а на Квітну Неділю 1991 р. відбулося освячення церкви-каплиці. Після цього був оголошений конкурс на проект будівництва храму. Серед запропонованих проектів найбільшу підтримку мав план відомого львівського архітектора Мирона Вендзиловича (1919-1992 рр.). Одним із основних натхненників і будівничих церкви став о. Богдан Чабан, теперішній парох храму.
Будівництво храму під керівництвом Ярослава Стецьківа тривало 5 років. У 1996 р. були встановлені куполи, окремо проводились роботи всередині храму.
22 грудня 1996 р. у день Святого і Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці відбулось урочисте посвячення храму за участю Преосвященного владики Юліана (Гбура).
У 1997 р. тривали внутрішні роботи у храмі, зокрема тинькування стін та склепіння, а також встановлення підлоги. Наступного року розпочалось зведення дзвіниці. У 1999 р. отець Ярослав Чухній освятив 5 храмових дзвонів, що виготовлені у Перемишлі спеціально для церкви святих Володимира та Ольги. За давньою церковною традицією дзвони отримали імена – Юрій, Петро, Ольга, Михайло та Володимир. Загальна вага дзвонів – 1640 кг.
Виконати внутрішні розписи церкви було доручено групі художників сакрального малярства на чолі з професором Львівської національної академії мистецтв Романом Василиком.
Концептуальний проект та іконографічну програму виконав учасник іконописного гурту «Фавор» Кость Маркович. Проект головного іконостасу та перегород до бічних приділів розробили Роман Василик та Василь Кордюк. Перший написав ікони, а інший – керував процесом монтажу конструкцій та різьбою іконостасу.
В основу розпису центрального купола храму покладено сюжет Вознесіння Господнього. Півфігура Христа розташована на східному склепінні купола, між вікнами верхнього ярусу барабана зображено янголів, що підтримують райдугу, у нижньому ярусі барабана – постаті Богородиці та 12 апостолів, а також символічне зображення небесного Єрусалиму. На світловому вікні склепіння видніється всевидяче око Бога-Отця. Завершує купол фриз із написом тропаря Вознесіння, що дає богословське трактування свята Вознесіння Господнього.
На чотирьох колонах, що підтримують центральний купол, зображено чотирьох євангелистів – Івана, Луку, Матвія та Марка, з їхніми символами (відповідно – орел, бик, ангел та лев).
Головною сценою розпису святилища є розміщена в середньому ярусі композиція “Причастя апостолів”. Акцентом цієї композиції та всього храму загалом є постать Спасителя в червоному одязі, що в християнській традиції символізує Його Божественну природу та пролиту Ним кров на хресті.
Над Спасителем зображено ківорій, а з двох сторін – євхаристійний текст. У куполі святилища зображено сюжет Старозавітної Трійці – півфігури ангелів за Святою Трапезою. На протилежній стороні склепіння зображено Агнця з хрестом у славі. Ці сюжети символізують предвічний Божий задум про спасіння людства через відкупну жертву Його Сина.
У нижньому ярусі святилища зображено 11 постатей святителів та Отців церкви: Іоан Злотоустий, Василій Великий, Григорій Богослов, Іоан Дамаскин, Андрій Критський, Миколай Чудотворець, Атанасій Александрійський, Григорій Ніський, Папа Римський Клемент, Антоній Великий, Теодор Студит.
Головною темою лівого приділу є сцена Різдва Христового та дотичні до неї сюжети – “Зустріч Марії з Єлизаветою” та “Втеча з Єгипту”. Ці три сцени об’єднані в одне панно, що кільцем охоплює верхній ярус. Центральними постатями правого приділу є святі Володимир та Ольга. Вони є композиційним центром панно, що об’єднує декілька сюжетів: хрещення святого Володимира в Корсуні, Повалення ідолів та Хрещення руського люду в Дніпрі.
На чотирьох середніх простінках зображено сюжети чудес, здійснених Ісусом Христом: чудо в Кані Галилейській, помноження хлібів, воскресіння Лазаря, оздоровлення хворих. На вужчих простінках у два яруси зображено постаті та погруддя великомучеників та великомучениць, мучениць та святих воїнів, преподобних монахинь та отців. На тильних сторонах колон зображено ще чотири святителі, над ними – пустельники та стовпники, на хорах – піснеспівці.
Іконостас у храмі має півкруглу форму. Послідовність ярусів в іконостасі є традиційною: намісний, празниковий, апостольський. Перший, намісний ряд, складають ікони Богородиці, Христа Пантократора (Вседержителя), святого Миколая, святих Володимира та Ольги. На другому ярусі, що розташований у формі арки над царськими воротами, зображено 12 церковних свят в історичній послідовності. Центральною є ікона «Тайна вечеря», що зображує Ісуса з учнями за трапезним столом. Верхній ярус складає Деісус із апостолами. Новизною є вміщення в Деісус святих Володимира та Ольги, які постають поруч з Богородицею та Іоаном Предтечею як рівноапостольні. Над цим ярусом розміщено ікону Богородиці Втілення.
У цокольній частині храму відкрито каплицю Св. Вмч. Пантелеймона, у якій зберігається копія чудотворного образу Розп’яття з Глинян. У каплиці відбуваються нічні чування з молитвами на оздоровлення, молитовні зустрічі парафіян.
У 2010 р., у день свята Богоявлення, відкрито каплицю для водосвяття за спеціальним проектом з чашею для освячення води та багатьма кранами для зручності набирання води.

Духовне та культурне життя храму

Катехитична школа ім. блаженного Миколая Чарнецького (1884-1959 рр.)
Школа імені греко-католицького церковного діяча, професора духовної семінарії у Станіславові (сучасний Івано-Франківськ), що був проголошений мучеником і блаженним УГКЦ у 2001 році. Навчання у школі триває два роки. До викладання залучено 11 катехитів, які також готують дітей до сповіді та Святого Причастя.

Парафіяльна бібліотека
При храмі діє парафіяльна бібліотека, заснована у 1996 р. Для користування парафіян доступні 5300 книг, що поділено на понад 20 тематичних категорій, а кількість відвідувачів становить близько 1 тис. абонентів. Графік роботи: у будні – з 11.00 до 19.00; щонеділі – з 10.00 до 18.00.

Рух католицьких скаутів
При храмі діти мають можливість відвідувати заняття зі скаутського руху. Займається вихованням Кіш імені свв. Кирила і Мефодія, що належить до Католицького Скаутства Європи. Збірки проводять у 4 класи катехитичної школи щонеділі о 14.15 год. та о 15.00 год. для дітей молодшого віку; щовівторка – о 19.00 год. для підлітків. Капеланом католицьких скаутів при храмі є о. Юрій Саквук.

Спільноти
При храмі діють молитовні (“Апостольство молитви”, “Матері у молитві”, Братство Матері Божої Неустанної Помочі), молодіжні (“Довіра”, клуб неодруженої молоді “Надія”, спільнота аніматорів) та євангелізаційні (“Благословення”) спільноти, а також рух спільнот “Віра і світло”.

Comments are closed.