Нові технології вже покинули рамки потужних смартфонів та комп’ютерів. За допомогою правильного використання IT розробок можна облаштувати сучасне та комфортне місто. Саме ця ідея закладена в основу створення «розумного» мікрорайону. Добре продумані та реалізовані ідеї можуть допомогти заощаджувати електроенергію та створювати затишок для мешканців.
«Розумна» інфраструктура
Це кнопки на світлофорах для «зелених коридорів». Вуличне освітлення містить smart-технології: датчики рівня інсоляції. Освітлення вулиць здійснюється енергоефективними ліхтарями на сонячних батареях.
«Розумні» стовпи поєднують у собі вуличний ліхтар, точку з Wi-Fi доступом, систему оповіщення та камеру відеоспостереження.
У межах університету Кембридж навіть існує спеціальний Центр розвитку розумної інфраструктури та конструкцій. Студенти втілюють свої інноваційні розробки на вулицях міста. Схожою справою займаються учасники програми Розвитку розумної інфраструктури, що реалізовується у межах університетської програми у місті Воллонгонг, Австралія.
«Розумні» зупинки
Інформаційне табло, час прибуття транспорту, карта району та сонячні батареї – очікувати на прибуття транспорту стане значно зручніше.
У містечку Шеффілд, що у Великій Британії, “розумні” зупинки поєднують із турботою про природу. Мешканці, що чекають на прибуття громадського транспорту, по-перше, на інформаційному табло бачать, коли точно прибуде їхній автобус. А по-друге, дихають на повні груди, адже на даху зупинки ростуть трава та рослинки!
«Розумні» громадські сервіси
Сучасні комунікаційні технології можуть напряму з’єднати жителів та владу. Так можна буде швидше вирішувати різноманітні проблеми, від ефективнішого вивезення сміття до будівництва нової інфраструктури. Наприклад, облаштовують електронне табло, на якому мешканці можуть отримати усю необхідну інформацію.
У Нью Йорку (США) на вулицях міста вже давно стоять електронні табло. У звичайному режимі вони працюють як рекламні борди, а коли до них підійти, то вмикається інформаційне табло. На цьому табло можна подивитися карту руху громадського транспорту, зарядити гаджет, викликати службу порятунку, оплатити деякі платежі, тощо.
«Розумна» турбота про довкілля
Для мешканців, які сортують сміття, система нараховує бонуси на картку львів’янина. Також роблять автоматичний полив газонів на громадських просторах. Також будують розумні альтанки, що працюють на сонячних батареях та дають можливість підзарядити свій гаджет чи навіть попрацювати, скориставшись wi-fi.
Наприклад, у Амстердамі – столиці Нідерландів – є багато “розумних” лавок, і мешканці дуже люблять їх. Це не дивно, адже сидячи на них можна зарядити телефон, під’єднатися до Інтернету, чи просто комфортно відпочити. І такі лавки, до речі, живляться від сонячних батарей.
«Розумна» медицина
Інформаційні технології роблять медицину доступнішою. Аби не стояти у довгих чергах до лікаря, можна буде записатися на прийом за допомогою онлайн-реєстратури.
У кожному європейському місті є така практика. І це неабияк зручно! А головне – зовсім не складно реалізувати. Тому, аби пройти регулярне обстеження у стоматолога, чи окуліста – не потрібно витрачати увесь день.
«Розумна» освіта
Розумні технології у школах роблять навчання значно цікавішим та продуктивнішим. Використовуючи у класах інтерактивні дошки, можна значно більше зацікавити школярів. Така дошка працює одночасно як сенсорний монітор комп’ютера і як звичайна дошка, писати на якій можна за допомогою спеціальних маркерів. Закінчивши роботу, усі записи можна зберегти для подальшого використання.
Більшість американських школярів навіть не знають, як це – коли у класі висить звичайна дерев’яна дошка. Сучасно обладнані класи заохочують дітей вчитися, роблять процес навчання легким, цікавим та продуктивним!
«Розумна» мобільність
Для комфорту водіїв створюють автоматизовані парковки та спеціальний мобільний додаток. Він висвітлює інформацію, де розташоване найближче вільне паркувальне місце. Це зменшує затрати часу водія, використання палива, грошей, та кількість учасників дорожнього руху.
У німецькому місті Бад-Герсфельд діє саме така система паркувань. Виявляється, що 30% викидів в атмосферу від автомобілів стаються тоді, коли водій шукає вільне місце для парковкування! Дослідження показують, що реальне визначення часу, наявних на вулиці паркувальних місць може зменшити забруднення на ці 30%.