Smart School: як учні 83-ї школи перемогли у міському конкурсі проектів

Нещодавно підсумували проект OurCraft, основна мета якого внести різноманіття у навчання за допомогою 3D-моделювання та друку. За задумом організаторів, це допоможе змінити підходи до шкільної освіти та комплексно розвивати дітей.

Для участі у проекті обрали 5 шкіл, які протягом трьох місяців працювали над реалізацією ідеї. Автоматичне освітлення школи, роботи, автоматизований полив рослин – такими винаходами дивували на фінальній презентації учні. За підсумками оцінок журі перемогу отримали представники школи №83 з проектом «Школа майбутнього» (Smart School). 

«За допомогою 3D-принтера ми створили модель нашої школи, щоб показати, як можна використовувати нові технології для плану будівництва по моделі, – розповідає один з учасників команди, учень 11-А класу Дмитро Нечай. – Окрім цього, ми інтегрували в проект сонячні панелі, щоб показати своє бажання використовувати альтернативні джерела для отримання електроенергії».

«Ми старались викластись на повну, скреативити, – говорить Мар’яна Гайовська, учениця 8-А класу школи. – Про майбутню професію ще не думала, але мені дуже подобається сфера IT. Зараз я ходжу за заняття у комп’ютерну академію, трошки програмую. Тому робота над проектом була дуже цікавою».

Загалом проект складається з 84 деталей, кожна з яких створена на 3D принтері. До роботи залучили 154 учні різного віку – від 5 до 10 класу. Між ними розподілили задачі за рівнем складності: 5-6-й класи вимірювали школу, 7-8-й – масштабували і робили креслення, за якими потім розробляли 3D моделі, 10-й та 11-й – побудовою моделей в спеціалізованій програмі Fusion 360 та друком. Основна команда складалась з 7 людей, які зробили найбільший вклад і були кістяком проекту.

Згідно з правилами OurCraft, вчитель висував ідею, а до роботи над проектом мали бути залучені діти. Керувала групою вчитель фізики, заступник директора з навчально-виховної роботи Мар’яна Боднар.

«Діти – дуже круті. Кожен додав родзинку у втілення проекту, приємно, що вони самі проявляли ініціативу, щось вигадували, – зазначає вона. – Молодші учні запропонували наповнити школу. Посадили «учнів» з конструктора Lego, поставили камери спостереження, біля виходу розмістили схему евакуації. Інші школи мали команди з 4-5 дітей, а ми замахнулись на масштабний проект, бо хотіли залучити якнайбільше учнів. Суть проекту полягала у максимальній імплементації 3D-технологій в навчально-виховний процес, і, думаю, з цим завданням ми впорались. Хочемо подякувати нашим друзям та наставникам. Дуже допомагала наш ментор з LITS Марія Редчиць-Вісьтак. Іван Шульба – директор Lviv IT School – надихав нас, проводив тренінг для учителів та вебірар для команд-учасниць проекту. Без допомоги Юрія Свірського, засновника проекту PRYZM, який займається у Львові 3D-моделюванням, ми б навіть не запустили той принтер».

За словами Мар’яни, в подальшому принтер можна буде. Наприклад, вивчаючи історію тієї чи іншої країни можна моделювати будинки того використовувати для навчання часу, для біології можна робити кістяки тварин, для фізики це взагалі велике відкриття. Бо роблячи ті чи інші експерименти, ми не маємо багатьох деталей. Вчителю, який знає специфіку предмету, буде дуже просто його адаптувати до предмету.

Зазначимо, 83 школа отримала нові перспективи розвитку минулого року, коли тут змінилось керівництво. Департамент освіти проводив експеримент, і колишній директор успішної школи «Надія» Ірина Хміль очолила цей навчальний заклад.

«Надію» ми створювали за принципом не дитина для школи, а школа для дитини. З таким підходом я почала працювати і тут, – розповідає Ірина Хміль. – Мікрорайон брав участь у проекті «Розумний мікрорайон», і він потребував розумної школи. Зміни треба було робити швидко, бо якщо їх розтягувати, вони б не принесли потрібних результатів. Зараз школа змінюється візуально, іншою стає філософія вчителів. Ми хочемо повернути довіру до школи, щоб діти розуміли, що вони з вчителем партнери. Ми маємо допомагати отримувати знання. Наприклад, в кінці року ми спитали у десятикласників, які предмети вони б хотіли опрацьовувати більше. Їх вибір схилився у бік іноземної мови, біології, фізики, хімії, ми додали історію та українську мову, оскільки це потрібно для ЗНО. Головне орієнтуватись на дитину, а не на додаткове навантаження на вчителя. Віримо, що так від навчання буде більше користі».

Школа стає на платформу STEAM-освіти (S – science, T – technology – Е-engineering – М-mathematics – низка курсів або програм навчання, яка готує учнів до успішного працевлаштування, освіти після школи, вимагає різних і більш технічно складних навичок, зокрема із застосуванням математичних знань і наукових понять). Тут уже є нові кабінети фізики та хімії, обладнані сучасною технікою. Діти мають змогу працювати на мультибордах та з експериментальними конструкторами. Тут обладнали коворкінг-зону, котра дозволяє дітям обмінюватися ідеями, допомагати один одному в єдиному робочому просторі. Скоро тут з’явиться бібліотека нового формату, клас логіки і шахів, оскільки діти не на жарт захопились інтелектуальною грою. Крім того, відповідно до нового закону, школа має намір отримати назву на честь відомого українського винахідника Івана Пулюя.

Нагадаємо, інноваційне вдосконалення мікрорайону між вулицями Науковою та Володимира Великого почалось у жовтні 2016-го, коли його вибрали пілотним для впровадження технологій smartcity. Чимало впроваджень стосуються освітніх закладів. Зокрема, облаштовано інноваційні класи з використанням інформаційних технологій та альтернативних підходів до освіти: інноваційні класи вивчення фізики та хімії, три лінгафонні кабінети, сенсорну темну кімнату, Кімнату Монтессорі, інтерактивний шаховий клас, клас сольфеджіо, інтерактивний читальний зал медіатеки, сучасний клас образотворчого мистецтва, smart-зупинки громадського транспорту, громадські простори. Фінансуються нововведення з міського бюджету, а також за рахунок коштів інвесторів, спонсорської допомоги, донорських коштів та грантів, у тому числі міжнародних.

Comments are closed.